Biologi i årskurs 3
Mål: Djur och växter i närmiljön och hur de kan sorteras, grupperas och artbestämmas samt namn på några vanligt förekommande arter (lgr11, 2011, s.112).
Vår tanke med det här upplägget är att teori och praktik i samspel främjar lärande. Vi ser även en fördel med att eleverna får miljöombyte genom att de får vistas utomhus och på så vis kan behålla koncentrationen under lektionerna, samt att de genom det upplever undervisningen som stimulerande. De får arbeta både enskilt och i grupp eftersom vi anser att grupparbete främjar den demokratiska tanken och det enskilda arbetet utvecklar den personliga kreativiteten och ansvarstagandet. Vi tar hänsyn till elevernas ålder vid upplägget av denna uppgift och använder moment som eleverna behärskar.
Förkunskaperna känner vi till då eleverna under årskurs två har varit ute i skogen under de olika årstiderna samt att de har använt sig av iPads vid tidigare tillfällen.
LEKTION 1
Målet med denna lektion är att varje elev ska ta var sin bild som ska vara med på redovisningen.
Arbetsgång:
- Läraren presenterar vad klassen ska arbeta med
- Läraren delar in klassen i grupper om 4-5 elever och de blir tilldelade var sin växt eller djur
- Eleverna får i uppgift att fotografera enskilt ute i närmiljön
- Läraren uppmanar eleverna att söka efter mer information hemma, till exempel genom deras vårdnadshavare
Nyckelbegrepp:
- Motivation sker genom att eleverna får diskutera uppgiften hemma och eventuellt genom användning av ett “roligt” digitalt verktyg
- Kommunikation sker genom att läraren ger tydlig information om uppgiften och även när eleverna kommunicerar hemma
- Formativ bedömning kan ske genom att läraren kommenterar bilderna vid fotograferingen
LEKTION 2
Målet med den här lektionen är att alla grupper ska ha sina planscher klara inför nästa lektion, då de ska redovisas.
Arbetsgång:
- Inför lektionen skriver läraren ut bilderna som eleverna har tagit med sina iPads och delar sedan ut till respektive grupp
- Läraren förklarar vad som är viktigt i grupparbetet och grupperna diskuterar det som de har fått reda på hemma
- Arbetet om växterna/djuren sammanställs till en plansch med hjälp av information från böcker, internet, hemmet och läraren
Nyckelbegrepp:
- Inkludering sker genom att eleverna arbetar fyra till fem i varje grupp
- Motivation sker genom att grupperna får använda bilderna som eleverna själva har tagit, samt vetskapen om att eleverna ska visa upp arbetet
- Kommunikation sker i grupperna under hela arbetets gång
- Formativ bedömning kan ske genom att läraren är med och hjälper till när informationssökandet sker
- Demokrati sker genom att de arbetar i grupper, eleverna måste samarbeta och alla ska komma till tals
LEKTION 3
Målet med den här lektionen är att eleverna ska redovisa sina planscher och ta del av de andra gruppernas redovisningar.
Arbetsgång:
- Grupperna redovisar sina arbeten inför de övriga eleverna i klassen
- Läraren och de övriga eleverna ställer frågor om arbetet i samband med redovisningarna
Nyckelbegrepp:
- Motivation sker eftersom eleverna vet att läraren lyssnar på presentationen
- Kommunikation sker eftersom eleverna ska prata till klassen
- Delaktighet sker i och med att klassen blir delaktiga i det slutgiltiga resultatet
MÅL
Vi ser att alla elever har nått målet med uppgiften genom att de är delaktiga och lyhörda under arbetets gång samt att eleverna under redovisningen är aktiva och samarbetar.
FRÅGOR
- Vilka för- och nackdelar kan ni se med detta upplägg?
- Hur kan man utveckla detta upplägg ytterligare?
- Vilka nackdelar kan ni se med digitala verktyg i undervisningen?
Maria Grönvall, Sanda Sköld, Angelica Olsson, Diana Hjortmyr, Moa Hassléus, Alexandra Harju
Intressant upplägg, fördelar jag ser med detta är att barnen faktiskt lär sig något om vår natur, får vara lite kreativa också. Nackdelar kan vara att arbetet exkluderar vissa växter och djur (men så är det ju såklart i nästan all undervisning). För att utveckla detta skulle jag precis som ni skriver ställa mycket frågor, men samla in svaren från eleverna och bygga vidare på hur de upplevt upplägget. Kanske ge dem en chans att göra en alldeles egen uppgift inom ramarna. För att nämna negativa tankar om digitala verktyg, så anser jag att det är negativt när de digitala verktygen inte fungerar. De tar ifrån eleverna den "äkta" känslan av exempelvis en viss blomma. När jag var liten gick vi med klassen till en skog, vi fick faktaböcker och sen började arbetet. Vi var ute hela dagen, alla hjälptes åt, det kan man inte få med digitala verktyg. Inte samma atmosfär. Svårt att förklara, kanske måste upplevas. Viktigt enligt min mening är att aldrig glömma bort livet innan alla digitala verktyg, vissa saker ska läras genom att öva och inte bara sparas ner i någon mapp.
SvaraRaderaTack för läsning/filmvisning.
Jag tycker om att ni valt att göra något som kräver att eleverna inte sitter i skolan hela tiden. Jag har sett andra gruppers filmer, och det är väldigt mycket att de ska sitta vid datorer hela tiden. Jag tycker det är viktigt att eleverna får vara ute och röra på sig samtidigt som de faktiskt lär sig något, jag tror det gör att eleverna lär sig mycket lättare. Det här med digitala verktyg i undervisning då. Med tanke på det samhälle vi lever i, är det viktigt att lära barnen hur man ska använda tekniken. Att använda iPads är riktigt bra tycker jag för det är lite lättare och ta med sig ut än en dator. För att få en större utsträckning på saker de lär sig, om man hade mer lektionstid kunde ju vara att de ska hitta fler saker i naturen eller något.
SvaraRaderaJag tycker att ni har gjort ett bra och intressant upplägg, speciellt då upplägget även innebär att eleverna får vistas utomhus och vara aktiva genom att fotografera. Det är något som fungerar bra i detta fall då det handlar om växter och djur i närmiljön, vilket då öppnar upp för att eleverna får ge sig ut i naturen. En svårighet jag kan se är fotograferingen av djur, djuren kan vara svårare att hitta och fotografera än vad växterna är. Så jag tror att det är viktigt att man som lärare här väljer djur och växter som går att fotografera vid detta tillfälle, vilket även kan ge vissa begränsningar. Fördelar som jag annars kan se med ert upplägg är de olika delarna av arbetet som ger möjlighet för bland annat delaktighet, motivation, ansvarstagande, formativ bedömning och informationssökning på olika sätt. Jag tror att detta upplägg kan fungera olika bra i olika klasser då det kräver att eleverna kan ta eget ansvar. Ett sätt att utveckla arbetet skulle kunna vara att arbeta vidare med området och behandla fler växter och djur, kanske enskilt denna gång.
SvaraRaderaNackdelar med digitala verktyg är om de t.ex. inte fungerar, att eleverna använder dem till andra saker än vad de ska, samt att de kan pocka på elevernas koncentration då det finns så mycket annat man kan göra på t.ex. en iPad.
Bra redovisning! Jag gillar era tankar kring att komma ut från klassrummet, att eleverna får röra på sig samtidigt som de arbetar med en uppgift. En nackdel blir kanske att de fokuserar mer på hur bilden ska bli och fokus hamnar mer på själva bilden än just själva objektet i bilden. Att eleverna sen får diskutera detta hemma är också väldigt bra då föräldrar eller någon annan i elevens närhet kan komma med sina tankar och erfarenheter och jag tror att det öppnar ögonen för många elever.
SvaraRaderaBra redovisning! Jag gillar era tankar kring att komma ut från klassrummet, att eleverna får röra på sig samtidigt som de arbetar med en uppgift. En nackdel blir kanske att de fokuserar mer på hur bilden ska bli och fokus hamnar mer på själva bilden än just själva objektet i bilden. Att eleverna sen får diskutera detta hemma är också väldigt bra då föräldrar eller någon annan i elevens närhet kan komma med sina tankar och erfarenheter och jag tror att det öppnar ögonen för många elever.
SvaraRaderaDen här kommentaren har tagits bort av skribenten.
SvaraRaderaIntressant och motivationshöjande att gå ut i naturen för att fotografera med I-paden. Jag gillade att ni hade med begrepp som är kopplade till lärandet ur ett pedagogiskt perspektiv. Bra att eleverna fick arbeta med sitt område genom olika media. Mycket bra att de fick diskutera hemma med föräldrar eller mor- och farföräldrar. Detta ger andra perspektiv och förhoppningsvis ett djupare engagemang.
SvaraRaderaVäldigt bra lektionsplanering! Ni får även in inkluderingsbegreppet på ett jättebra sätt. Det blir som en fältstudier fast med digital verktyg som komplement i undervisning. Fördelarna med denna uppgift är att eleverna få vara utomhus vilket kommer att uppskattas och upplevas som väldigt roligt. Det är också bra att ni inkluderar föräldrar i skoluppgifter, vi behöver ständigt utveckla ett samarbete mellan skola och hem. Föräldrar bör alltid stötta barnen och visa uppskattning för deras skolarbete. Nackdelan är att det kan bli för rörigt och eleverna kan fokusera på annat än själva uppgiften därför är det viktigt att man som lärare styr upp arbetet och vägleder eleverna för att göra uppgiften så bra som möjligt.
SvaraRaderaVilken trevlig lektionsplanering, känns som en bra fortsättning på de lektioner vi planerat för årskurs 1. Det är alltid trevligt att lära eleverna om närmiljön omkring dem. Vilka djur och växter finns, tror detta skapar en större känsla av ansvar och respekt för naturen om man vet mera om den. De fördelar jag kan se, som jag sett att många redan skrivit, är ju att eleverna får vara ute och att de får vara väldigt delaktiga i sitt lärande. En tanke är att de kunde ha fått välja växt/djur själva för att få vara ännu mera delaktiga. Motivationen blir alltid högre om man får ta reda på fakta om något man själv valt. För att utveckla upplägget så kan man kanske använda även andra verktyg än bara digitala. Om det inte är fridlysta växter kanske man kan plocka 1 exemplar och torka och pressa det och sätta upp på väggen i klassrummet. De nackdelar jag kan se med digitala verktyg är att de kan ta över så mycket i undervisningen. Man gör sitt arbete och sparar ner det i en fil. Där det inte syns om man inte aktivt öppnar det. Och alla har inte tillgång till datorer hemma och kan kanske inte visa sina föräldrar där vad de gjort. Medan t.ex en pappers plansch som sitter på väggen, kan skapa en känsla av stolthet hos den som varit med och gjort den varje dag man ser den. Samt är lätt att visa upp för föräldrar och andra som kanske kommer till skolan.
SvaraRaderaPrecis som många andra här i kommentarsfältet tycker även jag att det verkar som en bra och trevlig lektionsplanering, speciellt då ni valt att ta med lektionen och eleverna ut i naturen. Jag tror detta ger eleverna mer motivation till att lära, då det annars ofta bara blir undervisning som sker i klassrummen.
SvaraRaderaNågot annat bra är även den del då ni inkluderar familjen i undervisningen. Precis som att vara ute i naturen tror jag även att barnen blir mer fokuserade om de får bevisa för exempelvis sina föräldrar vad de kan och vad de lär sig. Tycker även att det är spännande att ni valt biologi som ämne!
Jag tycker att ni har ett jättebra upplägg och kul att ni valt att arbeta med naturen, barn kanske inte vistas lika mycket i naturen nu som för 10 år sedan med tanke på all elektronik som finns i hemmen.
SvaraRaderaRoligt för eleverna att komma ur klassrummet och få frisk luft i skog och mark!! Detta skulle jag kunna tänka mig att göra med min framtida klass, Bra jobbat!:)
Jag tycker att detta är ett bra upplägg och gillar verkligen kombinationen med inomhus/utomhus. Sedan tycker jag också att det är viktigt att involvera familjen. Precis som några andra har skrivit så tycker jag också att nackdelen med digitala verktyg är att de krånglar samt att eleverna får fokus på annat t.ex. om de ser en app som verkar intressant.
SvaraRaderaKul upplägg och en bra lektionsplanering. Inte minst att barnen dels skall samarbeta men också vara ute i naturen. Som svar på era frågor anser jag följande. För och nackdelar: Grupparbete, välplanerat och utomhus ser jag som sagt som stora fördelar. Även att ta hem och diskutera tycker jag är bra. Som nackdelar kan jag se att Ipads i händerna på en elev i åk 2 utomhus i skogen kan ses som lite väl stora risker kring "olyckor". Att utveckla detta ytterligare kan göras genom att i planeringen även ta med läroplanens syfte kring detta arbete men också genom att i slutet ha en diskussion med eleverna om hur detta arbetssätt kändes. Vad var bra vad var dåligt?. Jag skulle också gärna ha sett vad som skall bedömas i arbetet lite tydligare. Så att barnen tidigt lär sig att förstå hur, vad och varför. Nackdelar med digitala hjälpmedel i undervisningen kan vara hur många eller hur få som helst, allt beroende på hur de används. I ert fall kan jag inte se någon nackdel alls förutom då risken att de tappas och går sönder i skogen. Ser väl egentligen inte Ipaden som ett digitalt verktyg utan mer som ett av de redskap som man kan använda för att kunna arbeta med olika verktyg (program/appar). Men bra lektionsupplägg som jag tror att eleverna kommer att både gilla och utvecklas med.
SvaraRadera